Založ si blog

Horúco, horúco . . .

Nasledujúci príspevok do môjho blogu je čisto môj a odráža moje názory a postrehy. Rešpektujem, že mnohí budú mať iný názor a pohľad na vec, ale to je dobre, veď sme ľudia rozmýšľajúci a niektorí aj vzpriamení. Pár slov ako reakciu len privítam.

Tieto posledné horúce dni rozprúdili nekonečné debaty ohľadne nutnosti pitného režimu detí ako aj dospelých, kvality pitnej vody v lesných studničkách, závadnosti vody v PET fľašiach, ozónovej diere nad nami a globálnom oteplovaní, ochrane životného prostredia. V neposlednom rade sa hovorí aj o skracovaní pracovnej doby najmä na úradoch a v rôznych štátnych inštitúciách. Týka sa ma to osobne, pretože tiež pre jednu z nich pracujem. Pracovné podmienky sú také, aké sú: socialistická budova (niekdajšie sídlo miestnej organizácie strany), bez klimatizácie, teraz už zateplená … V týchto dňoch sústavný nápor slniečka urobil svoje, budovu prehrial a tým, že mimo pracovnú dobu musí byť budova ako aj jej okná uzatvorené, nie je šanca, aby nočné teploty dovolili schladeným vzduchom občerstviť jej jednotlivé miestnosti. A tak po rannom príchode do kancelárie, kým sa človek presunie k oknu , aby ho aspoň zrána otvoril kvôli čerstvému vzduchu a vďaka odbormi zakúpeným ventilátorom nechal kolovať teplý vzduch v miestnosti, sadám si k počítaču spotený a to sa môj pracovný deň ani nezačal. Po niekoľkých minútach sa telo ako tak aklimatizuje a potenie ustane, avšak nastupujú bolesti hlavy či už z prehriatia organizmu, alebo fúkajúceho ventilátora. Rozmýšľam nad jednotlivými povolaniami, ako oni tieto horúčavy zvládajú. Vodiči MHD, rušňovodiči, robotníci pri páse, na stavbe mnohokrát na priamom slnku , sestričky a lekári v neklimatizovaných nemocniciach, predavači v stánkoch …  Im asi riaditelia, či konatelia pracovnú dobu neupravujú, termínované úlohy či zadané diela treba odovzdať.

Nuž, nech je ako je, kompetentní majú právo rozhodnúť, ako s pracovným časom naložiť a tak aj robia. Mnohí, len tak nezištne, filantropicky, iní možno z vidinou budúceho profitu. Možno by sa však bolo vhodné zamyslieť, ako to urobiť tak, aby to bolo viac spravodlivé a aby to tým znevýhodneným tak neklalo oči. V niektorých strojárskych podnikoch bývala v lete nariadená celozávodná dovolenka. Aj v zákonníku práce sa píše, že zamestnávateľ má právo disponovať určitým počtom dní z dovolenky zamestnanca. Keby v takýchto horúčavách nariadiť riaditeľ, či starosta pracovnú dobu napr. od 7:00 do 11:00 a na poobedie „celozávodnú dovolenku „ , medializoval by to, že v týchto dňoch to bude takto, myslím si, že tých záporných hlasov by ubudlo ako aj napr. nespokojných stránok na úradoch, lebo by o tom dopredu vedeli, že vybaviť veci je možné len v doobedňajších hodinách…  Ono, závisť je ľudská vlastnosť, mne to tiež nepríde ľahko, keď ma priatelia zahriaknu: ty čuš, my sa musíme pariť a ty už máš o 12-tej padla… Ale na druhej strane, ak mi to niekto umožnil, bol by som ja hlúpy, keby som to nevyužil …

Možno veľa kriku pre nič, keď si to tak zoberiem, týkalo sa to vlastne 4 dní minulého týždňa a také vysoké teploty sa už možno nezopakujú. Ale myslím si, že ak sa nájde vhodné riešenie takýchto stavov, touto témou bude zbytočné márniť čas , ktorý je ako sa hovorí drahý …

Šmejdi a im podobní . ..

02.10.2013

Zhruba po roku som si našiel čas opäť prispieť svojou troškou do mlyna. Zaujal ma film jednej českej novinárky Šmejdi, určite ste ho už mnohí videli, resp. budete ho môcť vidieť na jednej viac »

Iné sci-fi . ..

22.08.2012

Nelezú vám takéto situácie na nervy? Chodím do bankomatu síce jednej neobľúbenej banky, ale má vynikajúcu možnosť vybrať si peniaze v bankovkách, aké si človek dopredu zadefinuje. Horšie viac »

„Když se slunci nedaří“

21.08.2012

„Když se slunci nedaří“ – tak toto bol titul jedného pekného socialistického filmu, ktorý bol o vzťahoch, tak ako v poslednej dobe zisťujem - je aj celý náš život... Straty a nálezy, viac »

Afganistan, Kábul, výbuch, hotel

Pakistan začal budovať plot na hraniciach s Afganistanom

26.03.2017 10:25

Pakistan oznámil, že začal stavať plot na hraniciach s Afganistanom.

útok v londýne, londýn

Atentátnik z Londýna konal podľa polície osamotene

26.03.2017 09:41

Londýnska polícia naďalej verí, že útočník Khalid Masood, ktorý v stredu neďaleko britského parlamentu zabil štyroch ľudí a ďalších 50 zranil, konal osamotene.

Angela Merkelová

Dnešné krajinské voľby v nemeckom Sársku sú testom pre Merkelovú

26.03.2017 09:28

Dnešné krajinské voľby v nemeckom Sárskusú považované za prvý test kancelárky Angely Merkelovej

Islamisti, Islamský štát, Palmýra,

USA tvrdia, že zabili strojcu krvavých útokov z al-Káidy

26.03.2017 08:05

Pri americkom nálete v Afganistane začiatkom marca zahynul popredný člen teroristickej siete al-Káida Kárí Jásín, ktorý je zodpovedný za viaceré krvavé útoky.

piedro68

z každého rožka troška ...

Štatistiky blogu

Počet článkov: 8
Celková čítanosť: 8461x
Priemerná čítanosť článkov: 1058x

Autor blogu

Kategórie